Co jste nevěděli o Olympijských hrách?

Aktualizováno: 26.07.2024
Starověká Olympie

Olympijské hry - svátek všech sportovních fanoušků

Olympijské hry s bohatou historii sahající až do starověkého Řecka, jsou jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí na světě. Konají se každé čtyři roky a sdružují sportovce z celého světa v duchu míru, přátelství a fair play. Olympijské hry jsou dodnes nejen sportovní, ale také kulturní a společenskou oslavou, která podporuje mezinárodní porozumění, spolupráci a mír.
Olympijský stadion

Starověké olympijské hry

První zaznamenané olympijské hry se konaly v roce 776 př. n. l. v Olympii na Peloponésu v Řecku. Byly pořádány na počest boha Dia a zahrnovaly různé atletické a bojové disciplíny, jako je běh, zápas, box, hod diskem a vozatajské závody. Pořádání starověkých olympijských her zakázal až římský císař Theodosios I. v roce 393 n. l. se zdůvodněním, že se jedná o pohanské slavnosti.

Novodobé olympijské hry

Olympijské hry byly obnoveny zásluhou francouzského barona Pierra de Coubertina. První novodobé letní olympijské hry se konaly v roce 1896 v Athénách. Účastnilo se jich 241 sportovců ze 14 zemí, kteří soutěžili v 43 disciplínách. V současné době zahrnují hry širokou škálu sportů, včetně atletiky, plavání, gymnastiky, fotbalu, basketbalu, volejbalu, tenisu a řady dalších nových disciplín. Každé čtyři roky je vybráno město, které hostí letní olympijské hry. V Athénách se naposledy konaly v roce 2004, v roce 2008 to byl Peking, roku 2012 Londýn, 2016 Rio de Janeiro a v roce 2021 v Tokio ( zde byly o rok posunuty kvůli pandemii covidu). V současné době se sportovci a fanoušci těší na letní olympiádu v Paříži.

Zimní olympiáda

Od roku 1924 se konají i zimní olympijské hry. Poprvé byly zorganizovány v roce 1924 ve francouzském Chamonix a konají se každé čtyři roky, stejně jako letní. Zahrnují sporty jako lyžování, snowboarding, bruslení, lední hokej, curling a skoky na lyžích.

Symbolika olympijských kruhů

Pět propojených kruhů reprezentuje pět kontinentů (Afrika, Amerika, Asie, Evropa a Oceánie) a jednotu sportovců z celého světa. Modrá, žlutá, černá, zelená a červená barva kruhů spolu s bílým pozadím zahrnuje barvy všech národních vlajek světa. Během zahájení a cremoniálů se hraje také oficiální hymna olympijských her a sportovci, trenéři a rozhodčí přísahají, že budou dodržovat pravidla her a soutěžit v duchu fair play.
Olympia sloupy

Zažehnutí olympijského ohně

Tento rituál má své kořeny ve starověkém Řecku a symbolizuje olympijského ducha a tradice. Olympijský oheň je symbolem propojení historie a současnosti. Připomíná ideály fair play, respektu a přátelství, které jsou jádrem olympijského hnutí. V antickém Řecku se oheň udržoval během olympiády na oltáři bohyně Héry v Olympii. Byl symbolem čistoty, osvícení, dokonalosti a božské ochrany. Tradice olympijského ohně dodnes je nedílnou součástí největšího sportovního svátku.
Slavnostní obřad se koná před chrámem zasvěceným bohyni Héře a účastní se ho vybrané dívky, oblečené do tradičních antických říz. Oheň zažehne hlavní kněžka a předá pochodeň prvnímu běžci v štafetě. Oheň je zažehnut pomocí parabolického zrcadla a slunečních paprsků, což má potvrzovat sílu přírody. Tradice olympijského ohně představuje kontinuitu mezi starověkými a moderními hrami a spojuje lidi po celém světě. Olympijský oheň poté štafetami cestuje po významných historických lokalitách v Řecku a následně po celém světě až do hostitelského města nadcházejících olympijských her. Štafeta symbolizuje mír, přátelství a jednotu mezi národy. Předávání štafety přispívá k zapojení široké veřejnosti do olympijského hnutí.

Oficiální začátek olympijských her

Olympijský oheň zpravidla dorazí na hlavní stadión během zahajujícího ceremoniálu. Poslední běžec, často významný sportovec nebo osobnost z hostitelské země, zapálí olympijský kotel. Tento moment je vrcholem ceremoniálu a znamená oficiální začátek her.
Muzeum ve starověké Olympii

Starověká Olympie - kolébka olympijských her

Olympie je dodnes klíčovým místem pro pochopení antické kultury, sportu a náboženství. Její pozůstatky byly odkryty v průběhu 19. a 20. století a následně lokalita zpřístupněna veřejnosti. Archeologický areál dnes nabízí bohatý pohled do minulosti. O jeho významu svědčí to, že byl v roce 1989 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Mezi nejvýznamnější místa a fascinující artefakty patří:
  • Chrám Dia Olympijského - v monumentálním chrámu, zasvěceném vládci bohů stála jeho obří socha, vytvořená Feidiem, zařazovaná mezi sedm divů světa. Podle zapsaných svědectví měřila socha mezi 9 – 12 metry. Měla krásné roucho a vlasy ze zlata, nekryté části těla ze slonoviny, trůn z cedru vykládaný slonovinou a ebenem
  • Stadión - starověký olympijský areál s kapacitou až 45 000 diváků, kde se konaly běžecké závody a další sportovní disciplíny jako hod oštěpem nebo diskem
  • Palaestra a gymnasion - místa, která sloužila především k tréninku, ale nechyběly ani lázně pro regeneraci
  • Chrám zasvěcený bohyni Héře - zde se každý rok pořádaly závody dívek a dodnes se před ním zažehuje olympijský oheň
  • Muzeum s cennými exponáty