Ochutnejte pravou řeckou kávu
V
řeckých turistických letoviscích u pláží je neuvidíte, ale stačí vyjet kousek do vnitrozemí nebo do menších vesniček, vzdálených jen pár kilometrů od pobřeží, a určitě je zaznamenáte.
Tradiční
kavárny, řecky kafeniony, před kterými na pohled „jen tak“ postává několik stolků s vyplétanými židličkami, tolik typickými pro Řecko.
Zapomeňte na luxusní kavárny s vídeňskou kávou a pompézní salónky středoevropského stylu. Atmosféra řeckého kafenionu je nezapomenutelná. Popíjení řecké kávy v oblíbené kavárničce je
pro každého Řeka nepostradatelnou zálibou. Kafeniony jsou místa rozjímání, setkávání se s přáteli a debatování o všem novém. V kafenionu si host nemusí nic objednat, může jen sedět a diskutovat, hrát "tavli" nebo číst noviny. Posezení v místní kavárně patří neoddělitelně k běžnému životu řeckého muže. V každé vesničce musí být kafeniony alespoň dva, protože v jedné sedají příznivci levicových a v druhé příznivci pravicových stran. Každý muž chodí jen do své kavárny, není myslitelné, aby si sedl do vedlejší. Zajímavé je, že oba kafeniony bývají vedle sebe, někdy naproti přes malou uličku, aby si příznivci té i oné strany mohli mezi sebou bouřlivě vyměňovat politické názory. Řekové politické debaty milují a zvláště zajímavé bývají zejména před volbami (účast na volbách je v Řecku povinná!).
Budete-li
během pobytu v Řecku potřebovat opraváře, automechanika nebo se jen zeptat na cestu – v kafenionu vědí vše. Ochotní Řekové vám velmi rádi poradí. Může se vám však stát, že pokud se zeptáte na cestu tří různých Řeků, dočkáte se tří různých, zaručeně správných odpovědí…
Chuť řecké kávy
Lahodný šálek řecké kávy má neodmyslitelnou vůni. Když poprvé ochutnáte
řeckou kávu, bude vám trochu připomínat českého "turka", ale hned při prvním doušku poznáte rozdíly – bohatou krémovou pěnu a velmi výraznou chuť kávy.
To co dělá řeckou kávu lahodnější, je její rozdílná příprava. Kávová zrna musí být jemně mletá a velmi opatrně pražená, aby si zachovala pěkně hnědou barvu. Káva je před přípravou vždy čerstvě namletá. Svaří se s vodou a odpovídající dávkou cukru v tradiční nádobce – briki, u nás více známé pod pojmem džezva. Po vzkypění pěny se káva postupně dvakrát odstaví z ohně a po poklesu pěny opět povaří. Vaření řecké kávy proto vyžaduje značnou zručnost a trpělivost.
Právě trpělivost může být důvodem, proč se lahodná řecká káva připravuje právě v Řecku. Řecká káva je zpravidla podávána se sklenicí vody. Když budete pomalu upíjet, povídat si s přáteli nebo
jen tak pozorovat provoz v boční ulici, pochopíte, že v Řecku prostě plyne čas pomaleji.
Kde se vzala řecká káva?
Káva se do do Řecka dostala z východu, Řekové ji poznali při cestách mezi Konstantinopolí a Malou Asií a od té doby se stala součástí jejich každodenního života. Navzdory tomu, že řecký trh zaplavily nejrůznější druhy evropské kávy, Řekové své zvyky a oblibu jednoho druhu typické kávy zpravidla nemění. Kávou den v Řecku začíná i končí.
Jak si objednat pravou řeckou kávu?
Malý slovníček pojmů, který se vám bude v Řecku zaručeně hodit. Uvidíte, že pokud si objednáte kávu řecky, bude ještě lahodnější:
Kafé gliko - velmi sladká káva
Kafé metrio - středně sladká káva
Kafé sketo - káva bez cukru
Kafé me gala- káva s mlékem,samozřejmě se dá kombinovat me gala, metrio či glyko